You are here

Program Committee


Program Committee
  • Sherief Abdallah (British University in Dubai)
  • Noa Agmon (University of Texas at Austin)
  • Adrian Agogino (UCSC, NASA Ames Research Center)
  • Stéphane Airiau (Université Paris-Dauphine)
  • Huib Aldewereld (TU Delft)
  • Natasha Alechina (University of Nottingham)
  • José Alferes (Universidade Nova de Lisboa)
  • Jan Allbeck (George Mason University)
  • Christopher Amato (MIT)
  • Frederic Amblard (Universite Toulouse 1 Capitole)
  • Leila Amgoud (IRIT - CNRS)
  • Patricia Anthony (Lincoln University, New Zealand)
  • Christopher Archibald (University of Alberta)
  • Alexander Artikis (NCSR Demokritos)
  • Lacramioara Astefanoaei (Wroclaw university)
  • Guillaume Aucher (University of Rennes/INRIA)
  • Reyhan Aydogan (Delft University of Technology)
  • Ruth Aylett (Heriot-Watt University)
  • Quan Bai (Auckland University of Technology )
  • Flavien Balbo (LAMSADE, Univ. Paris-Dauphine)
  • Matteo Baldoni (Dip. di Informatica, Univ. di Torino)
  • Tina Balke (University of Surrey)
  • Ana Bazzan (UFRGS)
  • Christian Becker-Asano (Research Group on the Foundations of AI)
  • Michael Beetz (Technische Universitat Munchen)
  • Kirsten Bergmann (Bielefeld University)
  • Floris Bex (University of Dundee, UK)
  • Mauro Birattari (Université Libre de Bruxelles)
  • Michelle Blom (University of Melbourne, Australia)
  • Olivier Boissier (Ecole des Mines de Saint-Etienne)
  • Elise Bonzon (LIPADE, Univ. Paris Descartes)
  • Richard Booth (University of Luxembourg)
  • Rafael Bordini (FACIN-PUCRS)
  • Sylvain Bouveret (Grenoble INP - Ensimag)
  • Anarosa Brandao (University of Sao Paulo)
  • Lars Braubach (University of Hamburg)
  • Sven Brueckner (Jacobs Technology, Inc.)
  • Nils Bulling (Clausthal University of Technology)
  • Patrice Caire (Luxembourg University)
  • Martin Caminada (University of Aberdeen)
  • Longbing Cao (University of Technology, Sydney)
  • Javier Carbo (Univ. Carlos III, Spain)
  • Stefano Carpin (Univ. of California, Merced, USA)
  • Sara Casare (University of São Paulo - USP)
  • Cristiano Castelfranchi (ISTC-CNR)
  • Ginevra Castellano (University of Birmingham)
  • Marc Cavazza (University of Teesside)
  • Jesus Cerquides (IIIA-CSIC)
  • Brahim Chaib-draa (Laval University, Canada)
  • Yu-Han Chang (University of Southern California)
  • Xiaoping Chen (University of Science and Technology of China)
  • Shih-Fen Cheng (Singapore Management University)
  • Yiu-ming Cheung (Hong Kong Baptist University)
  • Rem Collier (University of Dublin)
  • Flavio Correa da Silva (University of Sao Paulo)
  • Vincent Corruble (Université Pierre et Marie Curie (Paris 6))
  • Stefania Costantini (University of L'Aquila, Italy)
  • Célia da Costa Pereira (Université de Nice Sophia Antipolis)
  • Hoa Dam (University of Wollongong)
  • Jiangbo Dang (Siemens Corpration)
  • Patrick De Causmaecker (Katholieke Universiteit Leuven)
  • Giuseppe De Giacomo (La Sapienza University of Rome Italy)
  • Enrique de la Hoz (Universidad de Alcala)
  • Celso de Melo (USC Marshall School of Business)
  • Marina De Vos (University of Bath)
  • Mathijs de Weerdt (Delft University of Technology)
  • Francien Dechesne (Technische Universiteit Delft)
  • Francesco Maria Delle Fave (University of Southampton)
  • Scott DeLoach (Kansas State University)
  • Louise Dennis (University of Liverpool)
  • Gennaro Di Tosto (Utrecht University)
  • M. Bernardine Dias (Carnegie Mellon University (US))
  • Graçaliz Dimuro (Universidade Federal do Rio Grande)
  • Prashant Doshi (Univ of Georgia)
  • Mauro Dragone (University College of Dublin, Ireland)
  • Barbara Dunin-Keplicz (Warsaw University)
  • Ed Durfee (University of Michigan)
  • Edith Elkind (Nanyang Technological University)
  • Ulle Endriss (University of Amsterdam)
  • Esra Erdem (Sabanci University)
  • Piotr Faliszewski (AGH University of Science and Technology)
  • Alessandro Farinelli (University of Verona)
  • Shaheen Fatima (Loughborough University)
  • Nicoletta Fornara (Universita della Svizzera Italiana)
  • Rubén Fuentes-Fernández (Universidad Complutense de Madrid)
  • Katsuhide Fujita (School of Engineering)
  • Naoki Fukuta (Shizuoka University)
  • Dov Gabbay (Kings College)
  • Simone Gabbriellini (University of Bologna)
  • Nicola Gatti (Politecnico di Milano)
  • Patrick Gebhard (DFKI)
  • Enrico Gerding (University of Southampton)
  • Aditya Ghose (Wollongong U)
  • Massimiliano Giacomin (University of Brescia)
  • Paolo Giorgini (University of Trento, Italy)
  • Jorge Gomez-Sanz (Universidad Complutense de Madrid, Spain)
  • Ricardo Gonçalves (Universidade Nova de Lisboa)
  • Valentin Goranko (Technical University of Denmark)
  • Dominic Greenwood (Whitestein Technologies)
  • Roderich Gross (The University of Sheffield)
  • Davide Grossi (University of Liverpool)
  • Alejandro Guerra-Hernández (Departamento de Inteligencia Artificial)
  • Zahia Guessoum (Universite de Paris 6)
  • Mingyu Guo (University of Liverpool)
  • Christian Guttmann (IBM Research Australia)
  • Chung-Wei Hang (North Carolina State University)
  • James Harland (RMIT University)
  • Nick Hawes (The University of Birmingham)
  • Minghua He (Aston University, United Kingdom)
  • Fredrik Heintz (Linköping University)
  • Stella Heras (Universitat Politècnica de València (UPV))
  • Ramon Hermoso (University Rey Juan Carlos)
  • Dirk Heylen (University of Twente)
  • Katsutoshi Hirayama (Kobe University)
  • Benjamin Hirsch (EBTIC)
  • Geoffrey Hollinger (University of Southern California)
  • Jingshan Huang (University of South Alabama)
  • Jomi Hubner (Federal University of Santa Catarina)
  • Katsumi Inoue (National Institute of Informatics)
  • Luca Iocchi (Sapienza University of Rome Italy)
  • Nobuhiro Ito (Aichi Institute of Technology)
  • Atsushi Iwasaki (Kyushu University)
  • Michal Jakob (Czech Technical University in Prague)
  • Wojciech Jamroga (University of Luxembourg)
  • Albert Xin Jiang (University of Southern California)
  • Souhila Kaci (LIRMM - University of Montpellier 2)
  • Gal Kaminka (The MAVERICK Group)
  • Ian Kash (MSR UK)
  • Shohei Kato (Nagoya Institute of Technology)
  • Takahiro Kawamura (Toshiba Corp.)
  • Babak Khosravifar (Mcgill University)
  • Yoonheui Kim (University of Massachusetts, Amherst)
  • David Kinny (Kyoto University)
  • Mark Klein (MIT Center for Collective Intelligence)
  • Tomas Klos (Delft University of Technology)
  • Franziska Klugl (Orebro University)
  • Matthias Klusch (DFKI)
  • Matt Knudson (NASA)
  • Fernando Koch (IBM Research Brazil)
  • Sven Koenig (University of Southern California)
  • Thomas Kollar (CMU)
  • Andreas Kolling (University of Pittsburgh)
  • Martin Kollingbaum (University of Aberdeen)
  • Andrew Koster (Federal University of Rio Grande do Sul)
  • Sarit Kraus (Bar-Ilan University)
  • Akshat Kumar (University of Massachusetts)
  • Han La Poutre (CWI)
  • Sebastien Lahaie (Microsoft Research)
  • Brent Lance (Army Research Laboratory)
  • Kate Larson (University of Waterloo)
  • Victor Lesser (University of Massachusetts, Amherst)
  • Ho-fung Leung (The Chinese University of Hong Kong)
  • Stefan Leutenegger (ETH Zurich)
  • Michael Lewis (University of Pittsburgh)
  • Qianhui Liang (HP Labs)
  • Raz Lin (Bar-Ilan University)
  • Viliam Lisy (Agent Technology Center, FEE, CTU in Prague)
  • Brian Logan (University of Nottingham)
  • Alessio Lomuscio (Imperial College London)
  • Henrique Lopes Cardoso (Universidade do Porto)
  • Beatriz Lopez (Universitat de Girona)
  • Miguel Angel Lopez Carmona (Universidad de Alcala)
  • Maite Lopez-Sanchez (University of Barcelona)
  • Emiliano Lorini (IRIT)
  • Bryan Kian Hsiang Low (National University of Singapore)
  • Michael Luck (King's College London)
  • Xudong Luo (Sun Yat-sen University, China)
  • Brian Magerko (Georgia Institute of Technology)
  • Roger Mailler (University of Tulsa)
  • Iván Marsa-Maestre (Universidad de Alcala)
  • Stacy Marsella (University of Southern California)
  • Carlos Martinho (Instituto Superior Tecnico)
  • Viviana Mascardi (Universita\' degli Studi di Genova)
  • Eric Matson (Purdue University)
  • Toshihiro Matsui (Nagoya Institute of Technology)
  • Nicolas Maudet (LIP6, Univ. Pierre et Marie Curie)
  • Kevin McGee (National University of Singapore)
  • Francisco Melo (INESC-ID/Instituto Superior Técnico)
  • Benito Mendoza (Exxon Mobil Researcha and Engineering)
  • Felipe Meneguzzi (PUCRS)
  • Tekin Mericli (Bogazici University)
  • Tomasz Michalak (University of Oxford)
  • Fabien Michel (LIRMM)
  • Tim Miller (The University of Melbourne)
  • Sanjay Modgil (King's College London)
  • Mohamed El Menshawy Mohamed (Concordia University)
  • Marco Montali (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)
  • Koichi Moriyama (ISIR, Osaka University)
  • Hala Mostafa (BBN Technologies)
  • Joerg Mueller (Department of Informatics)
  • Yukiko Nakano (Seikei University)
  • Nanjangud Narendra (IBM India Software Lab)
  • Victor Naroditskiy (University of Southampton)
  • Michael Neff (University of California, Davis)
  • Radoslaw Niewiadomski (Telecom-ParisTech, France)
  • Emma Norling (Centre for Policy Modelling)
  • Timothy Norman (University of Aberdeen)
  • Peter Novak (TU Delft)
  • Ann Nowe (Vrije Universiteit Brussel)
  • Magalie Ochs (CNRS)
  • Akihiko Ohsuga (The University of Electro-Communications)
  • Frans Oliehoek (Maastricht University)
  • Flavio Oquendo (IRISA - Univ. of Brittany, France)
  • Nir Oren (University of Aberdeen)
  • Luis Ortiz (Stony Brook University)
  • Sascha Ossowski (University Rey Juan Carlos)
  • Maurice Pagnucco (The University of New South Wales)
  • Incheon Paik (University of Aizu)
  • Igor Pandzic (Zagreb University)
  • Mario Paolucci (ISTC-CNR, Italy)
  • Adrian Pearce (University of Melbourne)
  • Johannes Pellenz (Federal Office of Defense Technology)
  • Christopher Peters (Coventry University, UK)
  • Paolo Petta (OFAI)
  • James Pita (University of Southern California)
  • Jeremy Pitt (Imperial College London)
  • Paul Piwek (The Open University)
  • Alexander Pokahr (University of Hamburg)
  • Enrico Pontelli (New Mexico State University)
  • Henry Prakken (Utrecht University)
  • Martin Purvis (University of Otago)
  • Maryam Purvis (Information Science Department)
  • David Pynadath (University of Southern California)
  • Hongyang Qu (Oxford University)
  • Zinovi Rabinovich (Mobileye Vision Technologies Ltd.)
  • Kanna Rajan (Monterey Bay Aquarium Research Institute)
  • Dennis Reidsma (Human Media Interaction)
  • Luís Paulo Reis (University of Minho)
  • Fenghui Ren (University of Wollongong)
  • Alessandro Ricci (University of Bologna)
  • Laurel Riek (University of Notre Dame)
  • David Roberts (North Carolina State University)
  • David Roberts (North Carolina State University)
  • David Robertson (University of Edinburgh)
  • Valentin Robu (University of Southampton)
  • Ana Paula Rocha (Universidade do Porto)
  • Juan Antonio Rodriguez-Aguilar (IIIA-CSIC)
  • Alex Rogers (University of Southampton)
  • Nico Roos (Maastricht University)
  • Joerg Rothe (Heinrich-Heine-Universitaet Duesseldorf)
  • Antonino Rotolo (University of Bologna)
  • Michael Rovatsos (University of Edinburgh)
  • Nicolas Sabouret (University Pierre et Marie Curie)
  • Yuko Sakurai (Kyushu University)
  • Claude Sammut (University of New South Wales)
  • David Sarne (Bar Ilan University)
  • Bastin Tony Roy Savarimuthu (Department of Information Science)
  • Björn Schuller (JOANNEUM RESEARCH)
  • Daniel Schulman (Northeastern University)
  • Magy Seif El-Nasr (Northeastern University)
  • Sandip Sen (University of Tulsa)
  • Murat Sensoy (Ozyegin University)
  • Kiam Tian Seow (Nanyang Technological University, Singapore)
  • Antonio Sgorbissa (University of Genova, Italy)
  • Steven Shapiro (Queen's University Belfast)
  • Mei Si (RPI)
  • Carles Sierra (IIIA-CSIC)
  • Marius Silaghi (Florida Institute of Technology)
  • Guillermo Simari (Universidad Nacional del Sur in Bahia Blanca)
  • Dhirendra Singh (RMIT University)
  • Munindar Singh (North Carolina State University)
  • Elizabeth Sklar (City University of New York)
  • Marija Slavkovik (University of Liverpool)
  • Henry Soldano (Univ. Paris 13 - LIPN)
  • Tran Cao Son (New Mexico State University)
  • Mohan Sridharan (Computer Science, Texas Tech University)
  • Sebastian Stein (University of Southampton)
  • Bas Steunebrink (Dalle Molle Institute for AI)
  • Tiberiu Stratulat (LIRMM - University of Montpellier 2)
  • Budhitama Subagdja (Nanyang Technological University)
  • Gita Sukthankar (University of Central Florida)
  • Vytas SunSpiral (SGT INC.)
  • Pingzhong Tang (Tsinghua University)
  • Yuqing Tang (Carnegie Mellon University, US)
  • Moritz Tenorth (Technische Universitaet Muenchen)
  • Michael Thielscher (The University of New South Wales)
  • Philippe Thiran (University of Namur)
  • James Thomas (SoarTech)
  • Taiki Todo (Kyushu University)
  • Viviane Torres da Silva (Universidade Federal Fluminense)
  • Long Tran-Thanh (University of Southampton)
  • David Traum (University of Southern California, USA)
  • Tomas Trescak (IIIA-CSIC)
  • Jan Treur (Vrije Universiteit Amsterdam)
  • Nicolas Troquard (ISTC-CNR)
  • Paolo Turrini (University of Luxembourg )
  • Takahiro Uchiya (Nagoya Institute of Technology)
  • Adelinde Uhrmacher (University of Rostock, Germany)
  • Bob van der Vecht (TNO)
  • Rogier van Eijk (Utrecht University)
  • Tom Van Engers (UVA)
  • Herwin van Welbergen (Bielefeld University)
  • Stavros Vassos (Sapienza Universita' di Roma)
  • Prasanna Velagapudi (Carnegie Mellon University)
  • K. Brent Venable (Tulane University)
  • Laurent Vercouter (INSA de Rouen)
  • Sicco Verwer (Radboud University Nijmegen)
  • Srdjan Vesic (University of Luxembourg)
  • Serena Villata (INRIA Sophia Antipolis)
  • Daniel Villatoro (Barcelona Digital Technology Centre)
  • Meritxell Vinyals (University of Southampton)
  • Mirko Viroli (University of Bologna)
  • Arnoud Visser (Universiteit van Amsterdam)
  • Liad Wagman (Illinois Institute of Technology)
  • Nigel Ward (University of Texas, El Paso)
  • Stefan Witwicki (INESC-ID / Instituto Superior Técnico, UTL)
  • Feng Wu (University of Southampton)
  • Lirong Xia (Harvard University)
  • William Yeoh (New Mexico State University)
  • Laura Zavala (City University of New York)
  • Yifeng Zeng (Teesside University)
  • Chongjie Zhang (University of Massachusetts Amherst)
  • Jie Zhang (Nanyang Technological University)
  • Yingqian Zhang (Erasmus University Rotterdam)
  • Dengji Zhao (ISL, University of Western Sydney, Australia)
  • Shen Zhiqi (Nanyang Technological University)
  • Vittorio Ziparo (Algorithmica Srl)
  • Roie Zivan (Ben Gurion University of the Negev)
  • Aviv Zohar (Hebrew University Jerusalem Israel)
  • Inon Zuckerman (Ariel University Center of Samaria)