You are here

Senior Program Committee


Senior Program Committee
  • Thomas Ågotnes (University of Bergen)
  • Elisabeth Andre (University of Augsburg)
  • Jamal Bentahar (Concordia University)
  • Vicent Botti (Universidad Politecnica de Valencia)
  • Craig Boutilier (University of Toronto)
  • Cristiano Castelfranchi (ISTC-CNR)
  • Vincent Conitzer (Duke University)
  • Jacob Crandall (Masdar Institute)
  • Stephen Cranefield (University of Otago)
  • Mehdi Dastani (Utrecht University)
  • Frank Dignum (Utrecht University)
  • Virginia Dignum (Delft University of Technology)
  • Juergen Dix (Clausthal University of Technology)
  • Amal El Fallah Seghrouchni (LIP6 - UPMC)
  • Klaus Fischer (DFKI)
  • Enrico Gerding (University of Southampton)
  • Jonathan Gratch (University of Southern California)
  • Tom Holvoet (Katholieke Universiteit Leuven)
  • Michael Huhns (University of South Carolina)
  • Alexander Kleiner (Linköping University)
  • Sven Koenig (University of Southern California)
  • Jerome Lang (LAMSADE)
  • Hoong Chuin Lau (Singapore Management University)
  • João Leite (Universidade Nova de Lisboa)
  • Yves Lespérance (York University)
  • Victor Lesser (University of Massachusetts, Amherst)
  • James Lester (North Carolina State University)
  • Shigeo Matsubara (Kyoto University)
  • Peter McBurney (King's College London)
  • John-Jules Meyer (Utrecht University)
  • Louis-Phillippe Morency (University of Southern California)
  • Itsuki Noda (Center for Service Research)
  • Julian Padget (University of Bath)
  • H. Van Dyke Parunak (Jacobs Technology Group)
  • Michal Pechoucek (Czech Technical University)
  • Iyad Rahwan (Masdar Institute)
  • Sarvapali Ramchurn (University of Southampton)
  • Mark Riedl (Georgia Institute of Technology)
  • Thomas Rist (University of Applied Sciences Augsburg)
  • Francesca Rossi (University of Padova)
  • Jordi Sabater-Mir (IIIA-CSIC)
  • Alessandro Saffiotti (Orebro University)
  • Tuomas Sandholm (Carnegie Mellon University)
  • Paul Scerri (Carnegie Mellon University)
  • Sandip Sen (University of Tulsa)
  • Jaime Sichman (University of Sao Paulo)
  • Maarten Sierhuis (Ejenta)
  • Carles Sierra (IIIA-CSIC)
  • Munindar Singh (North Carolina State University)
  • Katia Sycara (Carnegie Mellon University)
  • Milind Tambe (University of Southern California)
  • Ah-Hwee Tan (Nanyang Technological University)
  • Paolo Torroni (University of Bologna)
  • Kagan Tumer (Oregon State University)
  • Karl Tuyls (Maastricht University)
  • Takahiro Uchiya (Nagoya Institute of Technology)
  • Javier Vázquez-Salceda (Universitat Politecnica de Catalunya)
  • Wiebe van der Hoek (University of Liverpool)
  • Leendert van der Torre (University of Luxembourg)
  • M. Birna van Riemsdijk (Delft University of Technology)
  • Pradeep Varakantham (Singapore Management University)
  • Wamberto Vasconcelos (University of Aberdeen)
  • Rineke Verbrugge (Groningen University)
  • Toby Walsh (NICTA)
  • Gerhard Weiss (University of Maastricht)
  • Michael Wellman (University of Michigan)
  • Danny Weyns (Linnaeus University, Campus Växjö)
  • Michael Winikoff (University of Otago)
  • Cees Witteveen (Delft University of Technology)
  • Michael Wooldridge (University of Oxford)
  • Makoto Yokoo (Kyushu University)
  • Pinar Yolum (Bogazici University)
  • R. Michael Young (NC State University)
  • Minjie Zhang (The University of Wollongong)